Μουσείο-Φιλικής-Εταιρείας

Адреса: Красний провулок, 18, м. Одеса.
Тел: +38 (048) 7374547| E-mail: hfc@hfcodessa.org
Години роботи: Понеділок – П’ятниця: 10:00 – 17:00|Субота та Неділя, для організованих екскурсій.


В одному з трьох будинків Грецького Фонду Культури в Одесі, який був домівкою грецького підприємця та національного благодійника Григорія Івановича Маразлі і в якому збиралися члени «Філікі Етерія», у 1994 році розмістився музей «Філікі Етерія», створений спочатку в Одеському історико-краєзнавчому музеї у 1979 році.
Реконструкція будинків і перенесення Музею на історичне місце, пов’язане з «Філікі Етерією», стало можливим завдяки внеску грецьких організацій і фізичних осіб (Союз понтійських офіцерів, Г. Еніслідіс та ін.), а також істотній підтримці Торгової Палати Пірею і тодішнього її голови пана Іоанніса Поліхронопулоса. Зі свого боку, ГФК у співпраці з Історико-етнологічний товариством Греції опікувався створенням, організацією та тематичною структурою музею, а також видав каталог музею грецькою і українською мовами.

В музеї розміщена наукова бібліотека з більше ніж 6000 видань, а також краєзнавчий відділ з предметами, які відтворюють обстановку будинку Григорія Маразлі. Експозиція музею містить оригінальні предмети, пов’язані з діяльністю Етеристів, документи написані криптографічним кодом Етеристів, рукописи пов’язані з заснуванням Філікі Етерії, карти, гравюри, фотографії, списки його членів, листи та рукописні прокламації Олександра Іпсіланті, керівника Філікі Етерії, портрети та печатки Олександра Іпсіланті, Еммануїла Паппаса, Еммануїла Ксантоса та інших.

Печатка Незримої влади товариства. Букви відповідають ініціалам основних імен лідерів товариства: І – Іоанніс Каподістріас, А – Антімос Газіс, А – Атанасіос Цакалоф, П – Панайотіс Секеріс. Буква Е відповідає слову Еллас.

«Ефодьястіко» Етеристів. Своєрідне секретне посвідчення членів Філікі Етерії, в якому персональні дані, звання члена та дата посвяти записувались за допомогою криптографічного способу.

В музеї також експонується копія знаменитої картини Д. Цокоса «Клятва Етеристів» (1849), виконана в 1994 р. Г. Сидіропулосом, а зовнішній вигляд філії з фасаду прикрашає скульптурна композиція «Клятва Етеристів». В окремій кімнаті Музею за столом розміщено манекени трьох грецьких купців – засновників Товариства «Філікі Етерія».

Музей приймає багато відвідувачів із України, Греції та інших країн світу. Філія Грецького Фонду Культури у співпраці з Департаментом освіти та науки Одеської міської ради організовує в музеї безкоштовні екскурсії і лекції для школярів та студентів.