«21 πρόσωπα μιλούν για το 1821»

Μία Συμπαραγωγή ΕΡΤ και Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού

Η  ΕΡΤ και το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού (ΕΙΠ) τιμούν τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση με τη μετάδοση μηνυμάτων μικρής διάρκειας για το 1821.

Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου, ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος Β΄, η υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Λίνα Μενδώνη, η πρύτανης Ελένη Γλύκατζη Αρβελέρ, η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης Μαρίνα Λαμπράκη Πλάκα,  οι Ολυμπιονίκες Λευτέρης Πετρούνιας και Νίκη Μπακογιάννη, αλλά και άλλες εξέχουσες προσωπικότητες, μιλούν για το 1821 και την Ελληνική Επανάσταση, δίνοντας στο μεγάλο αυτό ιστορικό γεγονός το δικό τους προσωπικό στίγμα.

Τα μηνύματα θα μεταδίδονται καθημερινά από τη Δευτέρα 22 Μαρτίου 2021 έως και την Δευτέρα 29 Μαρτίου 2021, καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος  από την ΕΡΤ1, την ΕΡΤ2, την ΕΡΤ3 και την ERT World, αλλά και από τον ιστότοπο της ΕΡΤ, το ertnews.gr

Για το 1821 θα μιλήσουν η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου, ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος Β’, η υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Λίνα Μενδώνη, ο Αρχιεπίσκοπος Αλβανίας Αναστάσιος, η  πρύτανης Ελένη Γλύκατζη Αρβελέρ, η Πρέσβης του Ηνωμένου Βασιλείου στην Ελλάδα Kate Smith, η ιστορικός τέχνης και διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης Μαρίνα Λαμπράκη Πλάκα, ο αρχιμουσικός και καλλιτεχνικός διευθυντής της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών Λουκάς Καρυτινός, η ηθοποιός Κατερίνα Διδασκάλου, ο ακαδημαϊκός Μανόλης Κορρές, ο συγγραφέας Χρήστος Χωμενίδης, ο Ολυμπιονίκης Λευτέρης Πετρούνιας, ο ζωγράφος Χρήστος Μποκόρος, η συγγραφέας Αθηνά Κακούρη, ο συγγραφέας Στέφανος Δάνδολος, ο ηθοποιός Δημήτρης Καταλειφός, η καθηγήτρια Ιστορίας στη Νομική Σχολή Αθηνών και συγγραφέας Λένα Διβάνη, η Ολυμπιονίκης Νίκη Μπακογιάννη, η μουσικός-συνθέτρια Ευανθία Ρεμπούτσικα, ο συνθέτης Δημήτρης Μαραμής,  ο διακεκριμένος καθηγητής Φυσικής Υψηλών Ενεργειών στο Πανεπιστήμιο Texas A&Μ, ΗΠΑ και τακτικό μέλος της Ακαδημίας Αθηνών Δημήτρης Νανόπουλος,  και η  γλύπτρια Αφροδίτη Λίτη.

Πρόκειται για μια συμπαραγωγή ΕΡΤ με το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού

Συντελεστές:
Σύμβουλος επικοινωνίας ΕΙΠ: Μάρω Παλαιολόγου
Οπερατέρ: Θανάσης Μαυρίκος, Φώτης Πάντος
Ήχος: Γιώργος Τσάπρας, Νίκος Παλιατσούδης
Γραφικά: Λάμπρος Λάλος
Μοντάζ: Αντώνης Γασπαρινάτος
Διεύθυνση παραγωγής: Μιχάλης Δημητρακάκος
Σκηνοθεσία: Βασίλης Μωυσίδης

Ευχαριστούμε την κ. Λαμπράκη, Διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης για την παραχώρηση των πινάκων, «Η Ελλάς ευγνωμονούσα» και «Η έξοδος του Μεσολογγίου» του Α. Βρυζάκη και την κ. Αμαλία Παππά, Γενική Διευθύντρια των ΓΑΚ για την παραχώρηση του χαρακτικού «Ο θάνατος του Σουλιώτη».

Πρόγραμμα μετάδοσης σε ΕΡΤ 1,2,3 και ERT WORLD

ΔΕΥΤΕΡΑ 22/3

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΑΚΕΛΛΑΡΟΠΟΥΛΟΥ – Πρόεδρος της Δημοκρατίας
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 12.00
ΕΡΤ2 στις 14.00
ΕΡΤ3 στις 15.00
ERTWorld 12.00 & ΤΡ 23/3 03.00

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ – Αρχιεπίσκοπος Αλβανίας
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 16.00
ΕΡΤ2 στις 19.00
ΕΡΤ3 στις 20.00
ERTWorld 16.00 & ΤΡ 23/3 04.00

ΜΑΡΙΝΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΠΛΑΚΑ – Ιστορικός Τέχνης, Διευθύντρια Εθνικής Πινακοθήκης
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 20.00
ΕΡΤ2 στις 22.00
ΕΡΤ3 στις 22.00
ERTWorld 20.00 & ΤΡ 23/3 05.00

ΤΡΙΤΗ 23/3

ΛΙΝΑ ΜΕΝΔΩΝΗ – Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 12.00
ΕΡΤ2 στις 14.00
ΕΡΤ3 στις 15.00
ERTWorld 12.00 & ΤΕ 24/3 03.00

ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΡΥΤΙΝΟΣ – Αρχιμουσικός, Καλλιτεχνικός Διευθυντής της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 16.00
ΕΡΤ2 στις 19.00
ΕΡΤ3 στις 19.00
ERTWorld 16.00 & ΤΕ 24/3 04.00

KATE SMITH – Πρέσβης του Ηνωμένου Βασιλείου στην Ελλάδα
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 20.00
ΕΡΤ2 στις 22.00
ΕΡΤ3 στις 21.00
ERTWorld 20.00 & ΤΕ 24/3 05.00

ΤΕΤΑΡΤΗ 24/3

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΑΝΟΠΟΥΛΟΣ – Τακτικό Μέλος της Ακαδημίας Αθηνών – Διακεκριμένος Καθηγητής Φυσικής Υψηλών Ενεργειών, Πανεπιστήμιο Texas A & M, ΗΠΑ
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 12.00
ΕΡΤ2 στις 14.00
ΕΡΤ3 στις 18:00
ERTWorld 12.00 & ΠΕ 25/3 03.00

ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΜΕΝΙΔΗΣ – Συγγραφέας
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 16.00
ΕΡΤ2 στις 19.00
ΕΡΤ3 στις 12.00
ERTWorld 16.00 & ΠΕ 25/3 04.00

ΝΙΚΗ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ – Ολυμπιονίκης
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 20.00
ΕΡΤ2 στις 22.00
ΕΡΤ3 στις 16.30
ERTWorld 20.00 & ΠΕ 25/3 05.00

ΠΕΜΠΤΗ 25/3

ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ Β’ – Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 12.00
ΕΡΤ2 στις 14.00
ΕΡΤ3 στις 14.00
ERTWorld 12.00 & ΠΑ 26/3 03.00

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ – Ολυμπιονίκης
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 16.00
ΕΡΤ2 στις 19.00
ΕΡΤ3 στις 17.00
ERTWorld 16.00 & ΠΑ 26/3 04.00

ΕΛΕΝΗ ΓΛΥΚΑΤΖΗ ΑΡΒΕΛΕΡ – Πρύτανης
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 20.00
ΕΡΤ2 στις 22.00
ΕΡΤ3 στις 22.00
ERTWorld 22.00 & ΠΑ 26/3 05.00

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/3

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΑΜΗΣ – Συνθέτης
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 10.00
ΕΡΤ2 στις 14.00
ΕΡΤ3 στις 12.00
ERTWorld 10.00 & ΣΑ 27/3 00.00

ΜΑΝΟΛΗΣ ΚΟΡΡΕΣ – Ακαδημαϊκός
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 12.00
ΕΡΤ2 στις 17.00
ΕΡΤ3 στις 18.00
ERTWorld 12.00 & ΣΑ 27/3 01.00

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ – Ηθοποιός
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 16.00
ΕΡΤ2 στις 19.00
ΕΡΤ3 στις 19.00
ERTWorld 16.00 & ΣΑ 27/3 04.00

ΛΕΝΑ ΔΙΒΑΝΗ – Καθηγήτρια Ιστορίας στη Νομική Σχολή Αθηνών, Συγγραφέας
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 20.00
ΕΡΤ2 στις 22.00
ΕΡΤ3 στις 21.00
ERTWorld 22.00 & ΣΑ 27/3 05.00

ΣΑΒΒΑΤΟ 27/3

ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΚΟΡΟΣ – Ζωγράφος
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 12.00
ΕΡΤ2 στις 13.00
ΕΡΤ3 στις 14.00
ERTWorld 12.00 & ΚΥ 28/3 02.00

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΔΑΝΔΟΛΟΣ – Συγγραφέας
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 16.00
ΕΡΤ2 στις 19.00
ΕΡΤ3 στις 19.00
ERTWorld 19.00 & ΚΥ 28/3 03.00

ΕΥΑΝΘΙΑ ΡΕΜΠΟΥΤΣΙΚΑ – Μουσικός, Συνθέτρια
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 20.00
ΕΡΤ2 στις 22.00
ΕΡΤ3 στις 21.00
ERTWorld 22.00 & ΚΥ 28/3 04.30

ΚΥΡΙΑΚΗ 28/3

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΛΙΤΗ – Γλύπτρια
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 12.00
ΕΡΤ2 στις 13.00
ΕΡΤ3 στις 12.30
ERTWorld 12.30 & ΔΕ 29/3 01.00

ΑΘΗΝΑ ΚΑΚΟΥΡΗ – Συγγραφέας
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 16.00
ΕΡΤ2 στις 18.00
ΕΡΤ3 στις 14.00
ERTWorld 16.00 & ΔΕ 29/3 03.00

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΤΑΛΕΙΦΟΣ – Ηθοποιός
Μετάδοση: ΕΡΤ1 στις 20.00
ΕΡΤ2 στις 22.00
ΕΡΤ3 στις 19.00
ERTWorld 20.00 & ΔΕ 29/3 04.30